Neljapäev, 6. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Tõnijal avati renoveeritud klubi ja uus bussiootepaviljon  
 
   
Tõnija segakoor laulab oma uue klubihoone ees.Foto Toomas Harjus
19. august, meie taasiseseisvumis- päeva eelõhtu, kujunes tõeliseks pidupäevaks Tõnija kandi rahvale, kui avati äsja renoveeritud klubi ja ühtlasi ka uus bussiootepaviljon küla keskel.

Tiiu Vaher Jaagu talust kutsus oma pillimänguga rahva ligidalt ja kaugemaltki kenasti kokku ning Valjala vallavolikogu aseesimees Aive Mõistlik Tõude talust võis oma sissejuhatavas sõnavõtus tõdeda, et ümbruskonna külarahval on täna põhjust kahekordselt rõõmustada.

Kuna Tõnija külas on maakonna ühe bussiliini lõpp-peatus, siis on loomulikult vaja ka oma bussiootepaviljoni. Uus majake on nägus puitehitis, küllap siitkandi meeste kätetöö, mida rahvasuus hakati kohe “muinasjutumajaks” kutsuma. Lindi lõikasid läbi vallavanem Kaido Kaasik ja külavanem Asta Rand ning jääb üle vaid soovida, et see majake kaua kena ja korras püsiks.

Seejärel liiguti üheskoos paarsada meetrit edasi klubi ette. Oma klubihoone ehitati Tõnijale 1958. aastal Hommiku kolhoosi ajal. Uutes klubiruumides hakkasid kohe aktiivselt tegutsema mitmed isetegevusringid, sageli peeti külapidusid, vahel ka peiesid. Paraku sai väikekolhoosist 1968. aasta suur ühismajand ja tasapisi algas kohaliku kultuurielu allakäik, piirkonnast hakkas kujunema ääremaa.

“Loodan, et tänane päev läheb kindlalt rahva ajalukku ja mõõnaperiood siinkandis on lõppenud,” rõhutas külavanem Asta Rand oma sõnavõtus.

Külamaja remondist hakati juba ammu rääkima ja neli aastat tagasi jõuti niikaugele, et majale tehti uus katus ja välisvooder ning tänavu kevadel alustati sisetöödega. Remonditööd tegid omakandi meistrimehed töödejuhataja Andres Mägi käe all. Mitme aasta ehitustööd läksid maksma 380 000 krooni ning toetust saadi Ääremaade- ja Saarte programmist, ülejäänud raha tuli valla eelarvest, kuid palju töid tehti ära ka talgute korras.

Videotehnika muretsemisel on lubanud toetada endine Tõnija küla tüdruk Marta Kajasalu Jaani talust.

Ma ise ilu tegija

“Oma klubi valmimine on meie rahvast ühte liitnud,” rõhutas Aive Mõistlik, “üle hulga aja tunti jälle vajadust ise laulda ja nii tehtigi kohapeale oma külakoor, mida juhatab Maris Kuusk. Tõnija segakoor alustaski oma klubi avatseremooniat laulusõnadega “Ühte laulu tahaks laulda, mis hoovaks läbi rahva hingest…” Küla- ja vallavanem lõikasid läbi lindi ja sissepääs puhtusest ning värskusest säravasse peosaali oli avatud. Aga usun kindlalt, et klubi taassünd toimus nendel hetkedel, kui rahvale esinesid kohalikud noored muusikud Liisi Kuusküll, Kadi Sink ja Astra Mõistlik.

Vana klaveri, mis ligemale 30 aastat kodust ära olnud, muusikahelid liigutasid vist iga kohalolija südant ja kuskilt oleks nagu üks hääl ütelnud: “Noored, ärge jätke oma koduküla, tulge siia ikka tagasi!”
“Just siinse rahva heasoovlikkus, volikogu ja vallavalitsuse, kes väärtustab elu ka kaugemates külades, toetus on aidanud palju kaasa klubi valmimisele, rõhutas Aive Mõistlik.

Kuigi klubihoone oli vahepeale üsna armetus olukorras, ei seisnud see kunagi päris tühjalt, vaid vahetevahel käisid siin esinemas Valjala taidlejad. Ehk seegi aitas omajagu kaasa, et Tõnija rahva ise olemise ja –tegemise vaim päriselt ei kustunud.

Siin me laulud nüüd kõlavad

“Pole mõtet rõhutada pidevalt maaelu viletsust ja linnaelu rikkust,” ütles vallavanem Kaido Kaasik, “tegelikult on ehk hoopis vastupidi. Elu kandma ja edasi viima peame me ikka ise. Valjala vallavalitsuse üks peamisi eesmärke on arendada ja edendada kogu vallaelu tervikuna ning julgustada ja toetada külaseltside tegevust.”

“Seltsimajas elavad külaelu hing ja vaim koos ning kahjuks on paljudes kohtades need kiratsema hakanud. Tõnija rahvas aga tegi iseseisvusepäevaks endale toreda kingituse ja nii läheb kõik hoogsalt edasi,” kiitis parlamendisaadik Mart Nutt. Valjala vallavolikogu esimees Gustav Kutsar mainis, et vallavolikogu väljasõiduistungid toimusid varem Tõnija klubi kopitanud ruumides, siis nüüd on kõik muutunud ja siin võiks iga päev koos istuda. “Kui rahval suur tulv energiat ja ühtne hingus, siis suudetakse palju korda saata.”

Tervitussõnu ütlesid ja kingitusi jagasid kodukandi mehed Ennu Vaher Jaagu talust ning Vambola Naagel Laidre talust, samuti Sulev Peäske Jööri külaseltsist, Marika Toomsalu Kallemäe naisseltsist, Maide Ellik Sakla raamatukogust, Viktor Martel Valjala kultuurimajast jt.

Lõpetuseks segakoorilt “Siis me laulud kõlavad”. Las need laulud kõlavad Tõnija uues klubis nüüd lõpmata.

Õhtul aga peeti samas rahvarohke avapidu, mille kontsertosas esinesid Tõnija piirkonna noored ja vanad pillimehed, laulusolistid, tantsijad ning sega- ja naiskoor.
 
  Tõnu Anger Meie Maa 24-08-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Bruno, edmund 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1155 Veebimajutus: www.eq.ee