Kolmapäev, 22. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kõre sai Saarnakile tiigi  
 
   
Saarnaki laiul Hiiumaa laidude maastikukaitsealal alustati esmaspäeval kahe kudemisveekogu rajamist juttselg-kärnkonnale ehk kõrele (Bufo calamita). Kahepäevastel talgutel osales kokku 15 inimest üle Eesti.

Juttselg-kärnkonn ehk kõre on Eesti üks haruldasemaid kahepaikseid. Pärnumaa loodussümboliks valitud loom on Eesti kolmest kärnkonnaliigist kõige väiksem. Nimetus “kõre” tuleb konna omapärasest kõrisevast laulust, mis võib kosta enam kui kilomeetri kaugusele. Juttselg-kärnkonna tunnuseks on rohekas-pruunikas-hallikas värvus ning seljal kulgev kitsas kollane triip, seljal esineb väikesi tumedaid plekke.

Kõre elupaigad on teistsugused kui teistel meie konnadel ja selles seisnebki tema ohustatus. Kõre elab peamiselt rannikualadel, taludes vabalt ka riim- ning soolast vett, kuid lemmikelupaikadeks on liivaste muldadega mererannad.

Kõre tegutseb vaid öösiti, päeval peidab ta end niiskesse pinnasesse või kivide alla.

Kevadel kasvab isasloomadel kurgu alla sinakas või lillakas kõlapõis, mille ülesandeks on võimendada konna krooksumist. Paaritumise tippaeg on mais, kui isasloomad võimsa lauluga emasloomi meelitavad. Kõred koevad madalates, ajutistes veekogudes või merelahtedes, kus on vähe taimestikku, kusjuures kudunöör asetatakse veekogu põhjale. 3-7 päeva pärast kooruvad vastsed, kelle areng noore konnani kestab 45-55 päeva. Kõred saavad suguküpseks 3-4 aasta vanuselt.

Juttselg-kärnkonn kuulub looduskaitse alla ning tema arvukus on viimastel aastatel tublisti langenud. Selle põhjuseks on rannikualade saastamine kemikaalidega, mille tagajärjel kasvavad kinni konnadele sobivad kudemispaigad. Samuti häirib kärnkonni igasugune inimtegevus nende elupaikades. Kõre kuulub kaitstavate liikide II kategooriasse.

Eestis leidub kõret Pärnu lahe rannikul ning üksikutel väikestel meresaartel - Kihnul, Ruhnul ja Manilaiul. Üks elujõuline asurkond on teada ka Tallinna ümbrusest. Mujal on teda peamiselt Kesk- ja Lääne- Euroopas. 1930.-aastatel oli kõre Hiiumaal üsna levinud, eriti Emmaste, Tahkuna ja Reigi kandis. Siis leidus teda arvukalt ka Vormsil.

Sel aastal asuti Saarnakile kõre asurkonna taastamiseks rajama talle sigimiseks sobivaid tiike. Saarnaki laiul on viimased andmed kõre esinemisest 1986, kuid lootus, et üksikud isendid elavad tänini, on jäänud.
 
  KALEV KASK Hiiu Leht 23-08-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Viktor, Viktoria 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4233 Veebimajutus: www.eq.ee