Laupäev, 28. jaanuar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Põud sunnib keskkonnaministeeriumi kaaluma vähipüügi lõpetamist  
  Põua tagajärel kokku kuivanud jõgedes ja ojades hukule määratud vähivarude päästmiseks on keskkonnaministeerium valmis vähipüügi juba järgmisest nädalast ära keelama terves Eestis.

Röövpüüdjate kõrval vähivarusid nüüd ka ähvardav põud on kõige rohkem kahju tegemas Eesti vähirikkaimas piirkonnas Saaremaal, millest rääkides kasutab ministeeriumi vähitöörühm juba sõna katastroof.

Saaremaalt eile naasnud keskkonnaministeeriumi vähitöörühma juhataja Nikolai Laanetu nägi Sõrves Jämaja jõe ääres oma silmaga, kuidas ligikaudu poolsada vähki olid veepiirist ülevaalpool ühe lepajuure all kobaras koos.

“Kuulsin mingit kihinat ja arvasin, et see on vesi, kuid lähemale minnes nägin, et sellist häält tegid vähid,” rääkis ta. Jõgede ja ojade silmnähtava kokkukuivamise pärast kogunevadki vähid hunnikus nende järelejäänud kivide või kaldaäärte alla, kus on veel vähegi niiskust.

Hukkuvad 5-6 päevaga

Laanetu rääkis, et Saaremaal ühe sellise kivikoopa all luges ta kokku 54 vähki. Sellises nn. hädapärases varjendis ei pea vähid kauem vastu, kui viis või kuus päeva, mille järel nad paratamatult kuivavad ja hukuvad.

“Nii nagu lõpused ära kuivavad, on nad küpsed,” sõnas ta. Tänu kestvale kuumusele on kuivale jäänud vähid korralikuks kõhutäieks muutunud ka metssigadele ja kährikutele, kes neid kivide alt otsivad ning ära söövad.

Kuigi vähitöörühm pole jõudnud veel kõiki maakondi läbi käia, kaaluti keskkonnaministeeriumis eile juba tõsimeeli vähipüügi keelamist terves Eestis, samas kui ametlik püügihooaeg lõppeks alles kuu pärast.

Täna Hiiumaal vähkide olukorda hindav Laanetu on seda meelt, et püügihooaeg põua pärast järsult lõpetada.

“See oleks igati põhjendatud, sest madalas vees on vähk kättesaadav igale poisikesele,” põhjendas ta. “Soomlased käivad siin vähke üles ostmas ja õhutavad lapsi kuritegevusele, igaüks tahab ju taskuraha ning mingeid lube neilt ei küsita, soomlasel ju ükskõik kellelt ostab.”

Keeldu veel ei tule

Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna spetsialist Peeter Prass rõhutas, et üleüldist vähipüügikeeldu hetkel siiski vaid kaalutakse ning enne järgmist nädalat seda kindlasti ei tehta.

Enne lõpliku sõna ütlemist ootavad keskkonnaametnikud ära hinnangud Harjumaa, Ida-Virumaa, Võrumaa, Valgamaa, Viljandimaa ning teiste vähipüügipiirkondade olukorra kohta.

“Põhja Eesti ja saared on kõige kriitilisemas olukorras, isegi forellid on seal kuivale jäänud,” rääkis Prass. “Kui aga on näha sajuperioodi algust, siis ehk keeldu ei tulegi, Tartus näiteks oli suurem sabin maha tulnud, seal ehk pole see probleem nii suur, aga vaatame ja arutame seda asja veel.”

Iga päevaga muutub aga üha selgemaks, et teatud piirkondades, nagu näiteks Saaremaal, tuleb kuivale jäävate jõevähkide päästmiseks kävitada päästeoperatsioon. See tähendab kriitilisemas olukorras olevate vähkide üleviimist veerikamasse tiiki või sumpu, et need sealt hiljem kodujõkke või ojja tagasi lasta.
 
  Marko Püüa, Postimees Meie Maa 23-08-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Kaarel, Karel, Karl, Karli, Kaarli, Kaaro, Karro, Kalle 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3661 Veebimajutus: www.eq.ee