Neljapäev, 1. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Mitte pätid, aga probleemsed lapsed (1)  
 
   
Puhata ja mängida: kaks korda päevas käivad lapsed karjääris ujumas ja lausa keelduvad sealt lahkumast.
“See pole töölaager, vaid puhkelaager,” ütleb Saaremaal pealinna probleemsetele lastele mõeldud laagri ülem Heimar Põld. Kuna õues on nii palav, et isegi täiskasvanud inimene ei viitsi tööd teha, on Põllul lastest veidi kahju, ehkki päris tööd tehakse vaid paar tundi päevas. Laagriülem viib lapsed paar korda päevas ujuma. “Tahaks anda puhkust lastele,” märgib ta.

Vaivere laagrilistest on enamik politseile silma jäänud või nii öelda elu hammasrataste vahele jäänud lapsed. Kuid mitte kõik. Lasnamäelased Dmitri ja Veronika kuulsid laagrist ühe sõbra käest. “Me pole politseiga eriti kokku puutunud. Tulime Dimaga vabatahtlikult. Üks poiss oli siin laagris ja tema soovitas tulla. Teda kahtlustati pommiähvarduse tegemises, aga ta ei teinud seda,” räägib Veronika.

Rahvas kutsub laagris viibivaid pealinna teismelisi pättideks, politsei kriminaalseks elemendiks. Heimar Põld nimetab neid probleemseteks lasteks.
“Ükski laps ei sünni pätina, aga ulakusi tuleb muidugi ette,” mõtiskleb ta. “Ikka tahad ju usaldada neid. Aga käisid maasikaraksus, siin on kogemata paar akent ära lõhutud, kuid kõigele on olnud seletus olemas. Ja poisid vabandasid ka omaniku ees, nii et see lahenes,” mõtiskleb laagriülem. Tahtlikku lõhkumist tema sõnul olnud pole, küll aga on öösiti ketshupit, shampooni ja hambapastat madratsite vahele määritud.
Veronika jutustab lähemalt. “Öösel kaks kiilakat poissi tegid kõik tüdrukud pastaga kokku. Üks tüdrukutest läks tagasi tegema ning siis üks poiss tahtis teda lüüa.”

Alkoholiga probleeme

Kümme päeva tagasi käis laagris politsei ning viiele alaealisele tehti joobes viibimise eest protokoll. “Joogid olid neil kaasas, aga meil pole õigust kotte kontrollida,” räägib laagriülem. Alkomeeter näitas üle ühe promilli. Natalja ja Anna poetavad, et kõik joovad laagris natuke. “Poest ostavad, meie ei osta, aga mõned ostavad,” ütlevad tüdrukud. Salaja käivad poes ehkki reeglite järgi ei tohi laagrist omapäi lahkuda.

Põld lapsi ei süüdista. “Pooleks tunniks ei tohi neid silmast lasta. Jõid, aga paha ei teinud,” Küll aga tahtis viis päeva tagasi paha teha seltskond Saaremaa noori, kes purjuspäi läksid laagrisse laagrilistega tüli norima. Politsei tegi protokollid. Politseiga on laagril kokkulepe, et patrull sõidab iga päev vähemalt korra läbi.

Annale ja Nataljale laagris ei meeldi. “See on paha laager, inimesed on pahad ja kõik on paha,” ütlevad nad. Tüdrukud on pärit Lasnamäelt, kus neile meeldib, et on palju ruumi ning saab ringi uidata. Vaiveres nii palju ruumi ei ole.

Laagris peavad kõik järgima päevakava. Söömistest ja kogunemistest antakse lastele märku valju vilega. “Nad pole harjunud käsku täitma, sellepärast on vile. Vilest kolme minuti jooksul peavad väljas olema,” kirjeldab laagriülem. “Hommikul müksamise ja ilusate sõnade peale nad ei ärka.”
Veronika ja Dima ei varja, et see tõepoolest nii on. “Siin on normaalne, aga pole harjunud sellega, et peab kõike tegema, kui öeldakse.”

Paljud tahavad tagasi

Täna lõppev laager on sel suvel viimane. Kokku on olnud neli laagrit, kus osales umbes 160 last. Laagriülem räägib, et paljudele meeldib ja nad tahavad siia tagasi tulla. “Mul on juba sada kümme avaldust, kes tahaksid tagasi tulla Vaivere laagrisse ning kaks tüdrukut on ka jäänud teiseks vahetuseks.” Kohti oli, sest kõik ei ole kohale tulnud.
Kaks tüdrukut on ka kirjutanud, et tahavad ära minna. Need olid Anna ja Natalja.

Laagri lõpus täidavad lapsed tagasiside lehekesed. Kirjutavad, mis meeldib, mis mitte.
“Lapsi on igasuguseid,” ütlevad kasvatajad, keda on laagris kolm. Näiteks kirjutab üks noormees oma lehele: Minu arust on see laager kõnts. Teine aga: Mne ponravilas vsjo shto bõlo. Kolmas ütleb lihtsalt: Mina tahan suitsetamine.

Tahavad teenida

Natalja ja Anna väidavad, et nemad on petta saanud. “Me tulime laagrisse, et tööd teha ja saaks raha teenida. Meile öeldi, et siin saab raha teenida,” räägivad nad. Kes ütles? “Politsei.” Heimar Põld teab, et lapsed tahaksid tööd teha ja raha teenida. “Oleks vaid tööd anda neile. Näidake mulle firmasid, kes tahaksid maksta!”

Laagrilistele pakub tööd Kaarma vald. Heakorratöid, mille eest palka ei maksta. Abivallavanem Maidu Otsa sõnul pakub vald laagrile elamise ja toitlustamise. “Nad on käinud Mändjala randa koristamas, Kaarma maalinnal, valla teede ääres,” räägib Ots.

Abivallavanem võtab ise samuti tööst osa. Tassib oksi ja viskab autosse. “Minu närv ei peaks nendega kaua vastu,” kurdab Ots. “Jutust nad aru ei saa.” Lapsi tuleb tööle meelitada ujumisega. “Teeme töö ära ja siis läheme ujuma,” seletavad kasvatajad kogu aeg. See pole ainus, mida nad karjuvad. “Ei lähe suitsetama praegu, kui teeme tööd,” kõlab samuti pidevalt.

Mõned lapsed on aktiivsemad ja kiirustavad teisi takka, et ikka ujuma minna saaks.
“Davai rabotatj,” karjub Dima niisama passivatele tegelastele.
“Me oleme nagu orjapidajad,” on kasvatajad tüdinud. “Mõned põhimõtteliselt ei tee tööd.” Kuid üldiselt on kasvatajad rahul. “Nad päris tublid olnud, et sellise palavusega oksi tassivad.”

Üks päev plaaniti laisklejaid ujuma mitte kaasa võtta. Laagrilised pidid ise otsustama, kas laisklejad saavad ujuma või mitte. “Vse jedut!” karjus keegi noormeestest ning ühtegi vastuväidet ei kostnud.

Borisile, Dmitrile ja Veronikale laager meeldib. “Siin on normaalne, vaikne, ilus loodus,” ütlevad Lasnamäe lapsed. “Sõbralik rahvas on siin, kuid eriti meeldis mulle ujumine.”
“Ainult üks asi ei meeldi: sääsed!” lisab Boris ja hüppab vette.
 
  Sergo Selder Meie Maa 15-08-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Sirle, Sirli, Sireli, Sirelin 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3752 Veebimajutus: www.eq.ee