Neljapäev, 9. veebruar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Eilsel kivipäeval Loonal osales kümmekond huvilist  
 
   
Gunnar Raun Lümanda mailt Lepiku talust tunneb hästi esiisade meistritööd – kiviaia lappimist.
Vilsandi rahvuspargi keskuses Loona mõisas avati eile rahvusvahelised kivipäevad. Esimesel päeval oli huvilisi vähe, vaid kümmekond.

Eelregistreerimise andmeil on tänaseks oodata suurearvulisemat osavõttu. keskkonnainvesteeringute keskuse ja rahvuspargi korraldatud üritusel on päevajuhtideks Tartu ülikooli geoloogiainstituudi direktor professor Tõnu Meidla ja sama instituudi geoloogiadoktor Oive Tinn.

“Kividesse puutuvaga on küll nii, et neid tuntakse väljapool Eestit rohkem kui meil siin kodumaal. Niisuguse temaatilise päeva tegemise mõte on päris selge – tahame omamaisele inimesele tuua natuke lähemale seda, mida erialaspetsialist väga hästi teab ja mida välisturist tihtipeale spetsiaalselt siit otsimas käib,” selgitas kivipäevade olemust professor Tõnu Meidla.

Tema sõnul jäävad Eesti inimese jaoks teda ümbritsevad kivid tihti kaugeks, nende tekkelugu arusaamatuks. “Me anname huvilistele kätte maast võetud kivi ja näitame, et see ei olegi lihtsalt hall munakas, vaid sellelt võib lugeda välja palju tähelepanuväärset,” lausus Meidla.

Saarlasedki on iidsetest aegadest peale osanud kive mitmel viisil kasutada. Ehitistes on kasutatud peamiselt raud- ja paekive.
“Kui me vaatame kasvõi siinsamas Loonal ringi, siis näeme, et raud- ja paekivid on sõbralikult kõrvuti kiviaias koha leidnud. Inimesele on nad võrdselt omased. Raudkivi ehk magmakivimit oleme küll juba ammu aega tagasi kasutama õppinud, kuid päritolult on see kaugem. Paekivi on kohapealne kivi. Eriti just Saaremaa paekivi on Eesti mastaabis vägagi iseäralik, erakordselt mitmekesine,” hindas Meidla.

Saaremaa geoloogia üks paremaid tundjaid professor Rein Einasto tutvustas väljasõidul ehituslubjakivi. Palentoloog geoloogiadoktor Oive Tinn andis ülevaate siluriaegsetest pankadest.

Tõnu Meidla arvates on inimesed üha enam õppinud väärtustama seda, mis minevikust pärit. Traditsioone püütakse elus hoida. Selle üheks näiteks on kiviaedade rajamine. “Kohalik kivi väärib ehituskivina kindlasti märgatavalt enam tähelepanu kui ta seda on pälvinud viimastel aastatel. Loodame, et kohalik kivi leiab ehitistes taas rohkem kasutamist,” oli professor Meidla optimistlik.

Lepiku talu mehed viivad Loonal räägitut ellu

Lepiku talu mehed olid eilseks oma maatükile juba suure osa kiviaeda jõudnud ümber lappida.

“Eks nii saab kodu ümbruse kaunimaks. Lääne-Saaremaal hakati kiviaedu propageerima. Möödunud aastal alustati siin pilootprogrammiga. Mõtlesime, et võtame ka osa. Sellest programmist saab natuke toetust ka, 100 krooni meetri peale,” sõnas taluperemees Vello Raun.

Poeg Gunnar Raun oli eile usinasti kivide paika lappimisega ametis. Suuremad raudkivimürakad veeretas ta alusmüüriks, laiad plaadikujulised paekivid asetas katuseks. Ligi paarisaja meetri pikkune kivitara oli igat kanti kenasti vinklis. “Sobitamine võtab hulka aega. Kivid peavad õigesti istuma jääma. Aed jääb ju aastakümneteks,” kiitis isa poja tööd.
 
  Aare Laine Meie Maa 03-08-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Mehis, Mehto 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2528 Veebimajutus: www.eq.ee