Laupäev, 1. aprill Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Eksperdid hoiatavad al-Qaeda löögivõime eest  
 

Terrorismieksperdid seavad kahtluse alla al-Qaeda hiljutise väite, nagu oleks nad säilitanud peaaegu kogu oma kõrgeima juhtkonna ning löögivõime. Kuid asjatundjad hoiatavad, et terroriühendus on jätkuvalt väga ohtlik, ülemaailmse ulatusega ning võimeline ründama nii lihtsate kui ka keerukate tehniliste vahenditega.

Terrorismivastane sõda võib olla küll andnud al-Qaedale paar mõjusat paremsirget, kuid vastane on endiselt jalul ning surmavalt ohtlik.

Plahvatused Tuneesias ning Pakistanis, samuti luhtunud rünnak Briti laevadele Maroko ranniku lähedal kannavad ekspertide hinnangul kõik al-Qaeda pitserit.

Šoti St Andrewsi ülikooli Terrorismi ja poliitilise vägivalla uuringute keskuse asedirektor Magnus Ranstorp hindab, et vahistamised ning sõjategevus on noppinud tänaseks umbes veerandi al-Qaeda juhtkonnast. Samas pole see näitaja kuigivõrd oluline, kuna organisatsiooni rakukesed viivad paljusid operatsioone läbi kõrgematest juhtidest sõltumatult.

Eksperdid on mures, et lisaks tavapärastele rünnakutele keskenduvad al-Qaeda võitlejad üha enam küberterrorismile. USA uurijad on leidnud tõendeid, et al-Qaeda spetsialistid on uurinud pikalt võrgulehekülgi, mis pakuvad õpetusi, kuidas juhtida energia-, vee-, transpordi- ja sidevõrke.

Ajalehe Washington Post andmetel kardavad USA võimud, et terroristid tahavad põhjustada massilisi inimkaotusi tungides arvutivõrkudesse, mis kontrollivad hüdrojaamade hiidtammisid ning elektrienergia jaotusvõrgustikke.

Ekspert Ranstorpi hinnangul kulub al-Qaeda struktuuride lammutamiseks aastaid:

“Maailmas on mitmeid märkimisväärseid piirkondi, kus nad suudavad jätkuvalt opereerida või regrupeeruda, saamaks logistilist toetust ning võtmaks vaatluse alla sihtmärke,” seletab ta. “Eriti on nad suutelised suhtlema märkamatult, kasutades selleks globaliseerumise instrumente.”

Washingtonis paikneva Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute keskuse analüütiku Phil Andersoni kinnitusel armastavad terroristid rünnata sealt, kus on oodata vähim vastupanu. Mis puudutab USAd, siis üritavad nad põhjustada nii füüsilisi kui psühholoogilisi kahjustusi – ning võimaluse korral massihävitusrelvadega.

“Nad katsuvad saavutada midagi suurt,” usub ekspert. “Nad üritavad tappa nii palju inimesi ning hävitada nii palju infrastruktuuri kui võimalik. Kuid ma usun, et nad on rahul teadmisega, et on suutnud häirida elutegevust üheksa kuu vältel ning ilmselt veel palju kauemakski. See vastab nende eesmärkidele viia riik pikaks ajaks madalseisu. Ning nad on väga kannatlikud inimesed,” hoiatab ta.

Prantsuse terrorismiekspert Guilliaume Dasquie leiab, et Euroopas al-Qaeda suurrünnakuid esialgu karta ei tasu. Küll tuleks eurooplastel olla ettevaatlik mujal.

“Ilma logistilise võrgustikuta pole terroristid efektiivsed. Seetõttu eelistavad nad pigem rünnata Euroopa huve piiri taga kui Euroopas endas,” arvab analüütik.

Usutakse, et USA rünnakute ootuses pages Afganistanist juba enne 11. septembrit sadu al-Qaeda juhte. Üle maailma töötab aga organisatsiooni hüvanguks hinnanguliselt tuhandeid terroriste.
 
  Krister Paris Vaba Euroopa 02-07-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Harald, Herald, Harri, Harro 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3109 Veebimajutus: www.eq.ee