www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=4832&kat=1
Mihkli talumuuseumi kroonib uus pukktuulik

Saarte programmi rahalisel toel tõid Saaremaa muuseumi töötajad Purtse külast ajahambast puretud pukktuuliku, millele puhuti uus elu sisse Mihkli talumuuseumis Vikil.

“Mis korralik talu see ikka ilma tuulikuta on,” põhjendas Mihkli muuseumi juhataja Tormis Jakovlev, miks ligi 50 000 krooni maksma läinud taastamistööd ette võeti. Talumuuseumi enda tuulik põles tosinajagu aastaid tagasi seniteadmata asjaoludel maha.

Tuulikuehitus sai hoo sisse aasta tagasi, kui Saaremaa muuseumi ja Saarte programmi ühistööna asuti rajama Mihkli talumuuseumi puhkeplatsi. Külakiige, kaevu, kontsertlava, istepinkide ja piknikulaudadega väljakust, mida troonib ehtne pukktuulik, peaks Jakovlevi sõnul kujunema avalik paik, kus saaks laatasid pidada ja muid seltsiüritusi korraldada.

Teedevalitsuse abiga rajas muuseum läinud kevadel vana rehemaja vundamendile tuulikumäe. Hulk aega kulus vana tuuliku hankimiseks, kuna mitmed külad, kes esialgu olid nõus enda oma ära andma, loobusid. Lõpuks oli muuseumitöötajatel õnne Purtsa külas, kust saadi 1923. aastal Vladimir Tasase ehitatud tuuleveski.

Taastatud tuuliku sammas ja händ ning mehhanismid koos kividega on originaalsed, hoone väiline kest aga uus. Paar korda on Tormis Jakovlev katsunud veski ka käima saada, kuid tuult on olnud kivide liikumapanemiseks liialt vähe.

“Ma arvan, et Saaremaal selliselt tuulikuid taastatud eriti polegi,” nentis Jakovlev, kelle sõnul oleks tänuväärne, kui leiduks jõukamaid maa- või suvilaomanikke, kes mõne tuuliku taastaks. Et vähemalt katus peal oleks.

Vaatamata sellele, et tuulik on kandev motiiv meie suveniirimajanduses ja Saaremaa üks tähiseid, on nad Saaremaa maastikupildist kadumas. “Olgem ausad, tegelikult tuulikuid enam pole, nad on pöördumatult hävimas ja see on kurb,” sõnas Saare- ja Hiiumaa pukktuulikute ajalugu uurinud Tormis Jakovlev.

Vastne tuulik avatakse pidulikult homme, rahvusvahelisel muuseumitöötajate päeval, õhtul kell viis Mihki talu vana tuuleveski jäänuste põletusmatuse ja seltskondliku koosviibimisega.

MEHIS TULK Meie Maa 17-05-2001