www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26068&kat=5
Haapsalus avatakse Ilon Wiklandi Imedemaa

Pühapäeval avatakse Haapsalus Kooli 5 Iloni Imedemaa galerii - esimene etapp Läänemaa Muuseumi uues majas valmivast loomingu- ja huvikeskusest, mille läbiv teema on maailmakuulsa kunstniku Ilon Wiklandi kujutatud turvaline, lapsesõbralik maailm. Haapsalus lapsepõlve veetnud Ilon Wikland on tuntuks saanud peamiselt Astrid Lindgreni raamatute illustreerijana.

Sel kevadel kinkis armastatud kunstnik 800 tööd Läänemaa Muuseumile. Haapsalus eksponeeritakse esialgu 50 teost, nii Astrid Lindgreni raamatutest kui ka kunstniku autobiograafilistest raamatutest. Enamik töödest on hoiul KUMUs ning näitusi vahetatakse paar korda aastas.

Galeriis on väike pood, kust saab osta Ilon Wiklandi kujundatud postkaarte ning suveniire. Postkaardile saab lüüa muuseumi eritempli. Avapäeval, 4. juunil saab galeriid tasuta uudistada kella 16-18. Ilon Wikland ise võtab külastajaid vastu esmaspäeval, 5. juunil kella 12-13 ning kirjutab soovijatele autogramme.

Edaspidi on galerii avatud kolmapäevast pühapäevani kella 11-18 ning pilet maksab täiskasvanuile 15 kr, pensionäridele 10 kr ja õpilastele- üliõpilastele 5 kr. Eelkooliealised lapsed pääsevad pilte uudistama tasuta.

Wiklandi keskuse galerii läks maksma ligi 800 000 krooni. Ehitus aga käib ikka veel. Samasse majja tulevad Imedemaa loominguliste tegevuste toad ning temaatiliste atraktsioonidega hoov. Peahoone teisele korrusele tuleb kinosaal, kus saab vaadata Ilon Wiklandi teemalisi filme. Peahoone pööningule aga tuleb Bullerby köök, kus piparkooke küpsetada, ja Karlssoni tuba. Keskuse hoovile tuleb võlukaev, mis räägib muinasjutte, kui kaevuratast pöörata, ja kadatiir, kus kada ja vibuga märki lasta, et valmistuda võitluseks kurja Tengili vastu.

Kompleksi kogumaksumus on 8 miljonit krooni ning see peaks valmima 2007. aasta suveks. Projektijuht Kaido Sipelgas kinnitas, et Iloni Imedemaa pole tuluprojekt. “Kui head asja teha, tuleb ka tulu ja tulevad turistid. Me tahame näidata Wiklandi ja Lindgreni maailma.” Keskuse sihtrühm on eelteismelised, kuni 12aastased lapsed, ja emad-isad. Uues keskuses saab tööd kaheksa inimest.

URMAS LAURI Meie Maa 02-06-2006